Name Area Department Start Year Stop Year Advisor
Shahab Abdesssalam
Fizan Abdullah
Luke W. Able
Jack Abrahamson
M. William Abrams
Susan Adelman
John C. Adkins
Vincent R. Adolph
Laurie S. Ahlgreen
Laurie S. Ahlgren
Aayed Al-Aahtami
Zainab Al-Balushi
Saud Al-Jadaan
Ayman Al-Jazaeri
Medhat Al-Sofyani
Amin Alawadhi
Deborah L. Albert
Harold Albert
Benjemain Albino
Frederick Alexander
Robert G. Allen
James E. Allen
Domingo T. Alvear
Raymond A. Amoury
Alan E. Anderson
Glen F. Anderson
H. Gibbs Andrews
Carl Andrews
Harry Applebaum
Marc Arkovitz
H. Paulsen Armstrong
L. Grier Arthur
Keith W. Ashcraft Thomas M. Holder (fellowship/program director)
Ann Aspirot
Robert J. Attorri
Alex Auldist
Richard G. Azizkhan
Georges Azzie
Alfred Azzoni
Thomas G. Baffes
Patrick V. Bailey
William C. Bailey
Charles E. Baldwin
Shital K. Bandi
Anthony C. Barbara
Barbara A. Barlow
Katherine Barsness2007 James M. Lynch (fellowship/program director)
Juan A. Bass
Angel B. Bassuk
Chadwick F. Baxter
Harvey E. Beardmore
Marianne Beaudin
Catherine Beaumier
Mona Beaunoyer
Bonnie L. Beaver
A. Robert Beck
Jerrold M. Becker
Brian E. Bednarz
Martin J. Bell
Denis Bensard
Clifford D. Benson
Arie L. Bensoussan
Kerry S. Bergman
Edward J. Berman
Giancarlo Bertozzi
Robert Bertsch
Arthur S. Besser
Colin Bethel
Murray Bett
James M. Betts
Georges Beyrouthy
Nishith Bhattacharyya
Stephen W. Bickler
Alexander Bill
C. Katarina Biller
Gary A. Birken
Harry C. Bishop
Pattie J. Bishop
Robert G. Blabey
Preston R. Black
Richard E. Black
Geoffrey K. Blair
Herve Blanchard
Sterling Blcoker
John C. Bleacher
John H. Bleacher
Michael A. Bleicher
Sterling Blocker
Robert S. Bloss
Lawrence F. Bodenstein
Stuart L. Bohrer
Wiiliam E. Bomar, Jr.
William Boswell
Thomas W. Botsford
Sarah Bouchard
Scott C. Boulanger
Micheal Bourque
John Boutros
Richard J. Bower
Joseph R. Bowman
Altamont H. Bracey
Pavan Brahmamdam
Theodore Brand
Charles W. Breaux
Harold Bremn
L. Patrick Brennan
Richard W. Brenner
William S. Brennom
Christopher Breyer
Guy Brisseau
Rebecca Brocks
D.A. Brodie
Burton Bronsther
Benjy F. Brooks
Mark Brown
Rebeccah L. Brown
W. Thomas Brown
Allen F. Browne
Harold Bruck
Terry L. Buchmiller
James R. Buck
Bienvendio Buenaflor
Anthony Bufo
Sherman Bull
William L. Buntain
Sathya Prasad Burjonrappa
R. Cartland Burns
John D. Burrington
Andreana Butter
John L. Cahill
Walter S. Cain
John R. Campbell
Timothy J. Campbell
David P. Campbell
Timothy G. Canty
Joshua M. Careskey
Wallace Carruthers
James A. Carson
James Chandler
Chris C.N. Chang
Jack Han-Teh Chang
Joaube Chapdelaine
John S. Chappel
Kaveer K. Chatoorgoon
Ala Cheikhelard
Henry W. Cheu
Tague C. Chisholm
Nikunj Chokshi
Shirley Chou
Jeffrey S. Christian
Karen Chun
Neil Clements
Daniel T. Cloud
Raymond Cloutier
L. Mason Cobb
Barry R. Cofer
Roger D. Cohen
Bertram D. Cohn
Pierre P. Collin
David L. Collins
C. Dale Coln
Arnold H. Colodny
James S. Conahoo
Leonard Condit
Richard M. Cook
Charles V. Coren
Cynthia A. Corpron
Richard A. Courtney
Kyle N. Cowan
Robert A. Cowles
Joseph A. Cox
Mary Crabtree
Thomas V. Craddock
Samuel L. Cresson
Daniel P. Croitoru
Timothy M. Crombleholme
John P. Crow
C. Peter Crowe
Ernesto Cruz
Genevieve Cummings
Michael R. Curci
Thomas J. Curran
Manuel D'Almeida
Fernando DaCrus
William Dammert
Kenneth S. Danielson
Richard K. Danis
Ronald F. David
Andrew M. Davidoff
David Davidson
Dafydd Davies
Arthur DeBoer
Robert DeBord
Pedro A. DeCastilla
Jennifer DeFazio
John DeFiore
Frank G. DeLuca
William W. Dennis
John Derrick
Jean G. Desjardins
Peter A. DeVries
Luis A. Diaz
Albert W. Dibbins
Selden J. Dickinson
Maria DiLorenzo
Michael Dimler
Charles L. Dimmler
Harold Dittmore
Maryanne L. Dokler
James C. Donald
William L. Donnellan
Daniel P. Doody
George W. Dorman
Marc T. Downing
Jacques C. Ducharme
David L. Dudgeon
Gerben Dykstra
Frank E. Ehrlich
Martin R. Eichelberger
Sigmund H. Ein
Dick G. Ellis
Robert W. Emmens
Mohammad Emran
Angelo J. Eraklis
Mark G. Evans
Philip R. Exelby
Anita Falla
Mary E. Fallat
Erica Fallon
Kenneth W. Falterman
Colin C. Ferguson
Charles Ferguson
Lawrence Feuerman
Robert M. Filler
Howard C. Filston
James D. Fischer
John H. Fisher
James Fisher
Steven J. Fishman
John C. Fitzpatrick
Helene Flageole
Demetrios Flessas
George L. Foster
Paul F. Fox
Frazier Frantz
Graham Fraser
Edward A. Free
John Freeman
David L. Friedman
Gianfranco Frittelli
Michael M. Fuenfer
Monte W. Fullerton
Barbara A. Gaines2000 Eugene S. Wiener (fellowship/program director)
Jeffrey Gander
Rajinder P. Gandhi
Stephen L. Gans
Nilda Garcia
Victor F. Garcia
Alejandro Garcia
Deiadra Garrett
Eugene Garrow
Michael W.L. Gauderer
Keith E. Georgeson
Suad Gholoum
Mary Jo Ghory
Michel Gilbert
James C. Gilbert
Brian Gilchrist
D. Alexander Gillis
Howard B. Ginsberg
David P. Girvan
James G. Glasser
Arnold Glendinning
Marvin Glicklich
Loretto A. Glynn
Leonard Go
I. Richard Goldstein
Seth Goldstein
E. Stevers Golladay
Gerald Gollin
Robert Gongaware
Charles D. Goodwin
John R. Gosche
Joy L. Graf
Leonard Graivier
Diller B. Groff III
Diller B. Groff, III
Alf E. Gunderson
James E. Gutenberger
Frank M. Guttman
Gerald M. Haase
Candace Haddock
Anwar Abdul Hadi
Carl Haggard
Ali S. Halabi
Dale G. Hall
J. Alexander Haller
Jeffrey M. Halter
B.J. HAncock
Faith Hansbrough
Bruce A. Hanson
George A. Harkins
Robyn M. Harley
Richard P. Harmel, Jr.
Burton H. Harris
Marvin W. Harrison
Gary E. Hartman
Edwin I. Hatch
Ernest B. Haws
Larry E. Hayes
Daniel M. Hays
Andre Hebra
Mary A. Helikson
Bruce M. Henderson
W. Hardy Hendren, III
George M. Hennard
John N. Henry
Darrell W. Herman
Jack H Hertzler
Donovan Hess
Leon M. Hicks
Mary L. Hilfiker
Charles B. Hill
David C. Hitch
Sherman Douglas Hixon
Earl Hodin
Dennis J. Hoelzer
Thomas M. Holder
Leif O. Holgersen
Robert S. Hollabaugh
Ai-Xuan Holterman
Andrew Hong
Joshua Honneyman
Jarett Howe
Charles G. Howell, Jr.
Gregory R. Hoy
Ellen E. Hrabovsky
Helen Hsieh
Jui-Chih Hsu
Yuan-Chao Huang
Henry Hug
Thomas L. Huseby
George A. Hyde, Jr
Farouk S. Idriss
Suzanne T. Ildstad
Peter Immordino
Michael S. Irish
Robert J. Izant
Robert J. Izant, Jr
Nabil N. Jacir
Gretchen Purcell Jackson2006 James M. Lynch (fellowship/program director)
Tom Jaksic
Joseph S. Janik
Michael R. Jefferies
Russell W. Jennings
Adrian Jenson
Patrick F. Jewell
Theodore C. Jewett, Jr
Kevin Johnson
Frank R. Johnson
Dale G. Johnson
Stephen G. Jolley
Juda Z. Jona
Jimmy E. Jones
Bienvendio R. Jongco
Michael Josephs
William D. Jr
George A. Jr
Abdul Al Jubab
Munci Kalayoglu
Ihab Kamal
Visut Kanchanapoom
Stephen R. Karl
Melvyn P. Karp
Bruce H. Kaufman
Gail A. Kay
David W. Kays
Justin H. Kelly
Robert E. Kelly
Kenneth Kenigsberg
J. Kennedy
Alfred P. Kennedy
Blanca Kent
Abid H. Khan
Samuel H. kim
William N. Kincannon
Robert L. Klein
Sylvain Kleinhaus
Charles H. Klippel
Donald H. Klotz
Philip J. Knight
Stanley H. Konefal
Paul Koontz
C. Everett Koop
Ann M. Kosloske
Karen F. Kovacs
Irwin H. Krasna
Sanjay Krishnaswami
Jane T. Kugaczewski
Neil D. Kutin
Stuart R. Lacey
Dennis J. Lafer
Michel Lallier
Kevin P. Lally
Vinh Lam
John LaNoue
Stanley T. Lau
Henry T. Lau
Eric Lazar
Hau Le
Lucian L. Leape
Danielle LeBlanc20172019 Ann Aspirot (fellowship/program director)
Suzzane LeClerc
Claude LeCoultre
Young Mo Lee
Timothy Lee
Claude I. Legat
Armand Lehoux
Richard Lemmer
Caroline Lemoine
David G. Lemon
Marc Lessin
Marc S. Levy
J. Eugene Lewis, Jr
Mary Li
Peter S. Liebert
Craig W. Lillehei
Julius Lister
James R. Lloyd
Thom E. Lobe
Luther A. Longino
Gilberto Lopez
Barry F. Losasso
Jesus Lozoya-Solis
Susan R. Luck
Jose L. Luis
Francois Luks
Dennis P. Lund
James M. Lynch
Frank P. Lynch
Hugh B. Lynn
James MacDonald
Hugh C. Macguire
George G. Mackie
Roger W. Macmillan
Samuel M. Mahaffey
Gholam H. Mahour
Anne Manktelow
Charles M. Mann
Peter B. Manning
Peter B. Mansfield
Shukhir Marfatia
Franklin Margaron
Clifford C. Marr
Foster Marshall
Kathryn Martin
Lester W. Martin
M. Martini
H. Richard Matern
Sandeep K. Mayer, Jr
Mark Mazziotti
Columbus D. McAlpin
Diane W. McCarthy
Victor G. McDonald
Charles W. McGill
J. Bruce McGovern
George E. McGowan
Joseph McIntosh
Charlotte McKoy
Robin McLeod
Felix A. McParland
David P. Meagher, Jr
John Meehan
Irving A. Meeker
R.W. Paul Mellish
Stanley Mercer
Neil Merritt
Tory Meyer
William Middlesworth
Bill Middlesworth
David Miller
James P. Miller
Barnett Miller
William Miniturn
Charles L. Minor
Medo Mirza
H.G. Mishaleny
Christopher R. Moir
Daniel L. Mollitt
David P. Mooney
Thomas C. Moore
Stacey Moore-Olufemi
Alan Morgan
Ross A. Morgan
Walter M. Morgan
Walter M. Morgan, III
William W. Morgan, Jr
Melanie Morris
Stephen E. Morrow
Thomas S. Morse
Stephen L. Moulton
George H. Moussatos
Patricia C. Moynihan
Claudia M. Mueller
Bhargava Mullapudi
John B. Mulliken Joseph E. Murray (division chief), Moses Judah Folkman (division chief)
David R. Murphy
John P. Murphy
Catherine A. Musemeche
Khaled Mutabagani
Evan P. Nadlerbariatric surgery2004 Eugene S. Wiener (fellowship/program director)
Darius Naffis
Arlene Muzira Naganwaki
Hagith Nagar
Michel H. Nahmad
Eugene M. Narsete
Jaimie Nathan
Wallace W. Neblett, III
Ian R. Neilson
Adolph M. Neilson
Barry M. Newman
Nam Nguyen
Salvatore L. Nigro
Hisashi Nikaidoh
Jason G. Nirgiotis
George M. Noble
Douglas Norman
Luong T. Nugyen
Ann O'Connor
Steven Oh
Margaret M. Olsen
Gregory M. Organ
Victor N. Ortiz
H. Biemann Othersen, Jr.
Alain Ouimet
Richard S. Owings
Heather Paddock
Charles N. Paidas
Catherine Paris
A. Frederick Parker
Dan Webster Parrish
Robert L. Parry
Richard H. Pearl
Charles A. Peck
Maria A. Peclet
Dieter Peltz
Alberto Pena
Prabhakar D. Pendse
Troy Perry
George N. Peters
Arvin I. Philippart
J.D. Phillips
Nelson Piche
Laurens R. Pickard
Lawrence K. Pickett
Rafael Pieretti
Agostino Pierro
John B. Pietsch
George P. Pilling
Lewis W. Pinch
Abolghasem Piramoon
R. Marshall Pitts
Louis F. Plazak
Dan Poenaru
William J. Pokorny
Willis J. Potts
Thomas Pranikoff
Pascale Prasil
David L. Price
Cedric J. Priebe, Jr.
Howard I. Pryor, II
Nikola Puffinbarger
Andrew R. Pulito
Thomas C. Putnam
John G. Raffensperger
M.S. Ramakrishnan
Max L. Ramenofsky
Candadai S. Rangarathnam
Shawn Rangel
Richard D. Ranne
Frank Rathauser
Michael H. Ratner
Irving Ratner
Mehul V. Raval
Stephen C. Raynor
Robert Reber
Frederick E. Rector, Jr
R. Prithvi Reddy
S. Frank Redo
Dan Relles
Thomas Renard
Arthur Rettig
Pedro M. Reyes
Troy M. Reyna
Marleta Reynolds
Ali Rezakavianian
Daniel Rhee
Kristy Rialon
Henry Rice
R. Hampton Rich
William Richardson
Jack Richter
Richard R. Ricketts
William L. Riker
Frank M. Robertson
Stephen R. Roddy
Bradley M. Rodgers
J. Ruben Rodriguez
Antony deBuys Roessingh
Mary Rohatgi
Arthur J. Ross, III
Pedro J. Rossello
Samuel B. Rosser
George A. Rowe
Shreyas Roy
Steven Rubin
Ronald Rubin
David G. Rustad
Daniel P. Ryan
Frederick C. Ryckman
Barry F. Sachs
Nicholas C. Saenz
Htut Saing
Arnold M. Salzberg
J. Anthony SanFillippo
Sarah Sapienza
Charles Sargent
Thomas Sato
Lester R. Sauvage
Anthony M. Savo
David Sawaya
Kenneth Sax
Victor R. Scarano
Donald P. Schaffner
Robert T. Schaller, Jr.
L.R. Tres Scherer
Medad Schiller
Richard M. Schisgall
Robert D. Schlechter
David J. Schmeling
Louise Schnaufer
Keith M. Schneider
Jay J. Schnitzer
Kurt P. Schropp
John N. Schullinger
Samuel R. Schuster
David L. Schwartz
William H. Scott
Richard Scriven
Geoffrey C. Seagram
Linda L. Sell
Alan D. Shafer
Mohamen El Shafie
Shirish Shah
Issam J. Shaker
Robert C. Shamberger
Ronald J. Sharp
V. Shashikumar
Anthony Shaw
Kenneth Shaw
Shant Shekherdimian
Curtis A. Sheldon
Joseph O. Sherman
Dennis W. Shermeta
Walton K.T. Shim
Cathy Shin
Edward Shlasko
Stephen J. Shochat
Nicholas A. Shorter
Bernard Siegel
David L. Sigalet
Mark L. Silen
Richard D. Singer
Zafer Skef
Michael A. Skinner
Michael S. Slim-Valhalla
Melvin D. Smith
Robert Smith
David A. Smith
Charles D. Smith
Willard D. Smith
E. Ide Smith
Baird M. Smith
Mark B. Smith
Maury D. Smith, Jr
Charles L. Snyder
Martha E. Snyder
William Snyder
Henry B. So
Vincent Somera
Lawrence A. Somers
Roberta E. Sonnino
Pierre Soucy
Alexander Soutter
Rowena Spencer
Bernard J. Spencer
Nitsana A. Spingland
Maurice N. Srouji
Nicholas M. Stahl
Rudolf N. Staroscik
James E. Stein
Clinton Stephens
Joe Stetz
Richard J. Stevenson
Paul T. Stockmann
Keith B. Stokes
Marshall M. Stone
Mark Stovroff
Steven Stylianos
Kamthorn Sukarochana
Eduardo Suson
Henry Swan
Ralph L. Swank II
Orvar Swenson
Roman Sydorak
Firooz Taghizadeh
James L. Talbert
Sergio S. Tan
Edward S. Tank
Dean W. Tanner
Jun Tashiro Timothy Kane (division chief)
Lesli A. Taylor
Lawrence Taylor
William H. Taylor
Robert L. Telander
John M. Templeton
Joseph J. Tepas
Joseph J. Tepas, III
Jessie L. Ternberg
Ivan P. Tewarsen
Arun Thenappan
Paul Thorne
Gregory Tiao
Jennifer Timmons
Robert J. Toloukian
Rustico C. Tongo
Ascension M. Torres
Ahmad Toufanian
Robert J. Touloukian
William M. Toyama
Thomas F. Tracy, Jr
Ninh Xuan Tran
Josee Trebichavsky
Pablo Trefolgi
David S. Trump
William P. Tunell Judson G. Randolph (fellowship/program director)
Charles S. Turner
Kenneth R.T. Tyson
Jorge E. Uceda
Joshua S. Udomsaph
James R. Upp
Jeffrey S. Upperman2001 Eugene S. Wiener (fellowship/program director)
Joseph P. Vacanti
Victor Valda
Dennis W. Vane
Louis E. Vassy
Ravindra Vegunta
Francisca T. Velcek
Sivarajan Venugopal
Arie D. Verhagen
Dickens St. Vil
Dennis E. Vitale
Vollrad J. VonBerg
Anton Vos
Theodore P. Votteler
David K. Wagner
Charles W. Wagner
Gretchen B. Wagner
C. Eric Walburgh
Sonya Walker
Andrew B. Walker
J. Mark Walton
William W. Ward
Paul F. Ware
David Waroff
H. Warner Webb
Richard Weil
Gerald Weinberg
Malvin Weinberger
Timothy Weiner
Jordan J. Weitzman
Kenneth J. Welch
Curtis A. Welson
Kathleen Baffes WendtCardiovascular
John R. Wesley
Condrad W. Wesselhoeft
Howard R. Wexler
John J. White
Robert R. White
Robert Whitelsey
Chad A. Wiesenauer
Albert H. Wilkinson, Jr.
Willis H. Williams
Hale Wills
Jay M. Wilson
Elaine M. Wilt
Martin Winick
Paul R. Winslow
Andrea L. Winthrop
Stephen A. Wolf
Philip J. Wolfson
Justyna Wolinska
Andrew Wong
Morton M. Woolley
Earle L. Wrenn
Mark L. Wulkan
Natalie Yanchar
Chi Yang
Salam Yazbeck
Lucio C. Yee
Suzanne M. Yoder
Sami A. Youssef
Jill M Zalieckas
Garrett S. Zallen
Joseph T. Zerella
Andrew Zigman
Jeffrey L. Zitsman
Gerald T. Ziwren